Poukaz na quiltování deky

Autor deky: Markéta Kišková, Autor quiltu: Jana Bečková
Autor: Andrea Zrníková, Autor quiltu: Jana Bečková
Quiltovací rám bernina - prošívání deky

Prošívání neboli quiltování je spojení 3 vrstev materiálu (top, výplň a spodní látka) v jeden výrobek. Prošité deky jsou praktičtější na údržbu a oproti neprošitým dekám déle vydrží. Pravidlem quiltování je, že neprošitá místa by neměla být vetší než dlaň ruky. Lze prošívat v ruce, na malém stroji nebo na quiltovacím rámu. Ruční prošívání je kreativní ale pomalé, stroj je rychlý ale velmi omezený a proto existuje quiltovací rám. Má výhody obou způsobů, je rychlý a zároveň dává velký prostor uměleckému ztvárnění.

Já prošívám na profesionálním stroji Brother na quiltovacím rámu Bernina. Používám vyzkoušené kvalitní nitě značky Royal a Amann, jsou pevné a dobře odolají opotřebení. Rám Bernina umožňuje prošití velkých dek až do šíře 2,80 m, je možné quiltovat i malé výtvory, jako jsou ubrusy nebo polštáře. Umím celoplošné prošití i jednotlivé vzory. Možností prošití je nekonečně a vždy záleží na designu deky (topu) a přání zákazníka. 

Autor deky: Míla Marková, Autor quiltu: Jana Bečková
Autor deky: Hana Lukešová, Autor quiltu: Jana Bečková

Jak připravit deku pro sešití?

Jak jistě víte, dobrá příprava je základem úspěchu. Rozklikněte si níže pravidla pro quiltování. Pro lepší představu Vám může pomoci i nákres v PDF. Správné pochopení přípravy prošívání zajistí nám oběma hladký průběh zakázky.

Velikost

Pokud by všechny tři vrstvy měly stejnou velikost, bylo by velmi obtížné jednotlivé části sladit na sebe. Proto je důležité, aby výplň a zadní díl deky přesahovaly top na všech čtyrech stranách. Připravte zadní díl větší o 8 cm než top a výplň větší o 3 cm (viz návod v PDF ke stažení). Vždy je lepší počítat s přesahem než potom pracně kus došívat.

Rozžehlení

Zkušenost mi ukázala, že pro quiltování je nejdůležitější rozžehlený top. Při sežehlení švů na jednu stranu vznikne příliš silná vrstva látky v jednom místě a šicí stroj se zbytečně trápí s prošitím. Všechny švy rozžehlete uprostřed, na obě strany.

Seřezání

Při navinutí na rám pracuji dle pomocných pravítek, které určují rovinu. Všechny tři části deky mějte seřezané do roviny.

Výplň

Výplň souvisí s Vaší představou o celkovém dojmu z deky. Lze použít rouno i klasický vatelín. Čím silnější výplň bude, tím bude prošití působit plastičtěji a naopak. Velmi příjemné jsou deky podložené flaušem místo zadní látky. Při podložení flaušem používám tenkou výplň nebo žádnou. Výplň Vám mohu po dohodě dodat.

Stehování

Každá část deky se namotává zvlášť na rám, proto je nutné mít každý kus odděleně (nesestehovaný, nesešpendlený ani jinak připevněný k sobě).

Pomocné pruhy

Pokud Váš top chcete prošít až do krajů, je nutné přišít pomocné pruhy široké nejméně 5 cm po celém obvodu (viz návod v PDF ke stažení). Po prošití je odpářete.

Ceník prošití

Základní cena je 3,80 Kč/dm2, u složitějších quiltů až 4,80 Kč/dm2. Přesnou cenu dohodneme předem. Orientační cenu lze jednoduše vypočítat vynásobením šířky a délky výrobku v decimetrech a cenou za 1 dm2.

Například:
deka o rozměru 100 x 200 cm
10 x 20 dm = 200 dm2 x 3,80 Kč =  760 Kč

Minimální cena za prošití je 500 Kč.

Cena zahrnuje:
napnutí na rám, prošití, nitě, začištění quiltu, žehlení

Cena nezahrnuje:
vatelín, zakončení obrubou, dopravu