Prošívání na rámu

Zakázky pro rok 2021 jsou momentálně uzavřeny.

Informace pro rok 2022 uveřejním na konci roku. 

Autor: Markéta Kičková, Autor quiltu: Jana Bečková
Autor deky: Andrea Zrníková, Autor quiltu: Jana Bečková
Quiltovací rám bernina - prošívání deky

Prošívání nebo také quiltování je spojení tří vrstev patchworkového materiálu v jeden výrobek. Jedná se o sešívaný Top, výplň a spodní látku. Prošité deky nebo přehozy jsou o mnoho praktičtější oproti neprošitým, déle vydrží a lépe se udržují (praní, skládání). Quiltovat lze několika způsoby, první metodou je prošívání v ruce, další na domácím šicím stroji a následně na quiltovacím rámu. Ruční prošívání je kreativní ale pomalé, domácí stroj je rychlý ale má svá omezený a proto existuje quiltovací rám. Má výhody obou způsobů, je rychlý a zároveň dává velký prostor uměleckému ztvárnění. 

Já prošívám na profesionálním stroji Brother na quiltovacím rámu Bernina. Používám vyzkoušené kvalitní nitě značky Royal a Amann, jsou pevné a dobře odolají opotřebení. Rám Bernina umožňuje prošití velkých dek až do šíře 2,80 m, je možné quiltovat i malé výtvory, jako jsou ubrusy nebo polštáře. Umím celoplošné prošití i jednotlivé vzory. Možností prošití je nekonečně a vždy záleží na designu deky (topu) a přání zákazníka. 

Autor deky: Libuše Čamrová, Autor quiltu: Jana Bečková
Autor deky: Věra Janoušková, Autor quiltu: Jana Bečková

Jak připravit deku pro sešití?

Jak jistě víte, dobrá příprava je základem úspěchu. Rozklikněte si níže pravidla pro quiltování. Pro lepší představu Vám může pomoci i nákres v PDF. Správné pochopení přípravy prošívání zajistí nám oběma hladký průběh zakázky.

Velikost

Pokud by všechny tři vrstvy měly stejnou velikost, bylo by velmi obtížné jednotlivé části sladit na sebe. Proto je důležité, aby výplň a zadní díl deky přesahovaly top na všech čtyrech stranách. Připravte zadní díl větší o 8 cm než top a výplň větší o 3 cm (viz návod v PDF ke stažení). Vždy je lepší počítat s přesahem než potom pracně kus došívat.

Rozžehlení

Zkušenost mi ukázala, že pro quiltování je nejdůležitější rozžehlený top. Při sežehlení švů na jednu stranu vznikne příliš silná vrstva látky v jednom místě a šicí stroj se zbytečně trápí s prošitím. Všechny švy mějte prosím rozžehlené uprostřed, na obě strany. Nemusíte se bát s pevností, prošití deku krásně zpevní.

Seřezání

Při navinutí na rám pracuji dle pomocných pravítek, které určují rovinu. Všechny tři části deky mějte seřezané do roviny.

Výplň

Výplň souvisí s Vaší představou o celkovém dojmu z deky. Lze použít termolín i vatelín. Čím silnější výplň bude, tím bude prošití působit plastičtěji a naopak. Velmi příjemné jsou deky podložené flaušem místo zadní látky. Při podložení flaušem používám tenkou výplň nebo žádnou. Výplň Vám mohu po dohodě dodat.

Stehování

Každá část deky se namotává zvlášť na rám, proto je nutné mít každý kus odděleně (nesestehovaný, nesešpendlený ani jinak připevněný k sobě).

Lemování

Vaši deku Vám mohu olemovat (za poplatek) Vaší látkou a deku (přehoz) dostanete již zcela hotovou. Mám k dispozici velké podložky a pravítka, je tak pro mne jednodušší výrobek zaříznout a následně začistit. Pokud by jste měla o olemování zájem, stačí se zmínit ve společné konverzaci a domluvíme se.

Některé z realizací

Ceník prošití

Základní cena celoplošného prošití je 4,0 Kč/dm2, u pracných quiltů až 5,80 Kč/dm2. Přesnou cenu dohodneme předem. Orientační cenu lze jednoduše vypočítat vynásobením šířky a délky výrobku v decimetrech a cenou za 1 dm2.

Například:
deka o rozměru 100 x 200 cm
10 x 20 dm = 200 dm2 x 4,0 Kč =  800 Kč

Minimální cena za prošití je 500 Kč.

Cena zahrnuje:
napnutí na rám, prošití, nitě, začištění quiltu, žehlení

Cena nezahrnuje:
výplň, zakončení obrubou, dopravu

Tip na dárek - Poukaz na prošití patchworkové deky

Věnujte praktický dárek, který ocení všechny dámy i dívky patchworkem "posedlé". Pokud mají alespoň minimální zkušenosti s patchworkem a troufly si na šití deky, jistě ocení profesionální prošití a kompletaci. 

Více informací